Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
17 Temmuz 2018, Salı 11:18 · 35 Okunma
23 İnsanın özgürlüğü ve şahsiyeti yaşanılan mekan ile, ort - Sözümoki

23

İnsanın özgürlüğü ve şahsiyeti yaşanılan mekan ile, ortam ile ve gündelik ilişkiler ile doğrudan ilintilidir.

Mesela bir kentte insan ne kadar özgür ne kadar kendi olabilir ve şahsiyet sahibi olarak ne kadar kalabilir? Bir düşünelim çok katlı apartmanlar insan özgürlüğüne ve şahsiyetine ne kadar yaraşır mekanlardır? Her şeyden önce insanın özündeki komşuluk temayüllerini apartman ortamları ne kadar karşılayabilir; ya da insanın toprak ile ve doğa ile doğal ile olan münasebetini en alt dereceye kadar indiren apartmanlar ne kadar insanlığa hizmet edebilir?

Bağıra bağıra susmanın çilesini bir düşünen insan bilir. Bizim kültürümüzde mezarlıklarda ses çıkarmak ayıp karşılanmıştır. İçerisinde rahat rahat ses edilemeyen apartmanların söyleyin bana mezarlıklardan farkı kalmış mıdır? Şimdiki apartmanlar insanların akşam olunca ölmeye gittiği yerler olmuştur. Öyle ya yaşama dair hiçbir emarenin, yaşama dair hiçbir paylaşımın olmadığı yerler, yalnızca karın doyurup, aptal gibi televizyon ve internette vakti öldürüp derin uykulara dalınan yerlerde insanlar ne kadar özgür ve ne kadar şahsiyetli olabilir?

Sokaktaki insan için sanki durum çok mu farklıdır. Düşünün asfaltın üzerinde yürüyen insan ne kadar yerli kalabilir ne kadar eşrefi mahlukat benim diyebilir? Asfaltın üzerinde yürüyen insan asfalta ve asfaltın getirip götürdüklerine hizmet etmek zorunda bırakılan insandır. Asfalt insana hizmet için değil insan asfalta hizmet için vardır bütün kentlerde. İnsan kentlerde gökdelenlerin arasında, çok katlı beton kütlelerinin arasında sıkışmış kalmış yaşam mücadelesi vermektedir. İnsan kentte plazalara alışveriş merkezlerine gökdelenlere köprülere hizmet etmektedir. Söyleyin bana bu ortamda tahakküm altında insan ne kadar kendi kalabilir ne kadar özgür ne kadar şahsiyetli?

İstanbul trafiğinde saatlerce vakti katledilen insan vaktin değerini bilebilir mi? Mazot ve zift kokularına ve anlamsız mesafelere maruz bırakılan bir insanın eşya karşısında hükmü kalmış mıdır? Bu durumda insanın özgürlüğünden ve şahsiyetinden söz açmak anlamlı mı?

İş yerlerini düşünün, iş yerlerinde hayatın bütün zorbalığına maruz bırakılmış karın tokluğuna didinen günü kurtarma ve paçayı sıyırma derdindeki insanları düşünün. Bu insanlardan dürüst ve ahlaklı olmaları ilkeli olmaları ne kadar beklenebilir? Maalesef ki modern iş yeri ortamları öyle yerler olmuştur ki; bencil olacaksın, insan ilişkilerinde hak, adalet ve mantık aramayacaksın. Dürüst olmaya çalışırsan yanılırsın. Arkadaşlarını her fırsatta satıp, amirlere yeri geldiğinde yalakalık yeri geldiğinde dalkavukluk yapacaksın. Kıvırmayı biliyorsan ve ağzın iyi laf yapıyorsa her zaman haklı sensin. Sen düşünme başkaları düşünsün.. anlayışındaki insanlarla doludur.

Yani; şahsiyetli olmanın kabul edilmediği bir ortamda, adeta şahsiyetli olmanın yasak olduğu bir ortamda insan şahsiyetli nasıl kalabilir?

Uzun lafın kısası dostum:

Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
2018 Kurban bayramı mesajın?
Sözümoki © 2018 - V.8