Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Tolga Öztürk Platin Destekçi
22 Aralık 2017, Cuma 11:25 · 359 Okunma
Neden Amerika harici bir ülkede bilim kurgu yapılamıyor? - Sözümoki

Neden Amerika harici bir ülkede bilim kurgu yapılamıyor?

Tabi Bollywood hariç :) orayı bir istisna olarak görüyorum. Onlar bile Amerika'dan almışlar sistemi aslında. Geçen bu konuyu düşünüyordum ve sebebini bir araştırma yaptıktan sonra öğrendim sayılır. İşin aslı şu imiş; kullanılan teknojiler çok üst düzey olduklarından, Hollywood'un filmleri tüm dünyada gösterime girdiğinden insanlar daha düşük teknolojili fimlere pek itibar etmiyormuş.

Mantıklı geldi bana da, çünkü ne zaman bir bilim kurgu filmi var Hollywood yapımı değilse bir önyargı ile izliyorum, genel kanı da bu şekildeymiş bunu gözlemledim. Küçük küçük şerbetler halinde sevdirdiler bizi Hollywood filmlerini, artık onlar olmadan film izleyemez olduk. Gerçe ülkemizde film sektöründe ciddi bir yol katetti ve etmeye devam ediyor, geçen Ayla filminde gördüm ki Warner Bros yardımcı olmuş, yani ufak ufak teknojileri bizde almaya başladık. Bunlar güzel gelişmeler :) Hatırlıyorum çok eskiden, Kenan İmirzalıoğlu bir gün oscarı mutlaka alır diye kendime söylenmiştim, farkettim ki tamamen milli duygularla bunu söylemişim ama inancımı asla kaybetmeyeceğim, belki bir Ridley Scott olamaz ama genede iyi oyuncu, bir de işin aslı yakışıklı olmak oscarı almaya sebep olamıyor.

Oscarın birde siyasi boyutu olduğunu anladım, keşfettim, nobel ödülü gibi. Nobel ödülleri de ödülü alan kişinin politik görüşü yada ne denli onlara yakın oldukları ile doğru orantılı bir şekilde hareket ediyor. E tabi bu durumdan dolayı kimseye bişey diyormuyuz? Aynısını biz yapmaz mıyız :) ? O yüzden ses etmiyorum, sağlık olsun.

Lafı çok fazla uzatmadan bilim kurgu filmi yapabilmemiz için Amerikadan yada Bollywood teknoloji almamız şart orası kesin diyerek noktalıyorum ve bilim kurgu demişken en son gittiğim "Star Wars 8 The Last Jedi" ile ilgili şu yazıma da bakmak isteyebilirsiniz. -> Star Wars 8 The Last Jedi yorum

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Polisi mi daha çok seviyorsun Askeri mi? Neden?